Tekst odgrywa olbrzymią rolę na każdej stronie WWW. Tak naprawdę odwiedzamy większość stron właśnie dla tekstów, które się na nich znajdują. Mogą to być tematyczne artykuły, ciekawostki, porady oraz opinie innych użytkowników. Tym, co może nas skłaniać do odwiedzin tej lub innej strony jest wartość merytoryczna tekstów, ale również sposób ich zredagowania oraz wygoda czytania.
Spis treści
- W jaki sposób lubimy czytać?
- Ściana tekstu – czy jest jakaś alternatywa?
- Jakie zalety ma podział tekstu na boxy
W jaki sposób lubimy czytać?
Oczywiście każdy z nas lubi czytać szybko i przyjemnie. Aby było to możliwe, tekst powinien być odpowiednio sformatowany. Umiejętnie dobrana wielkość fontu, kolor tekstu i kolor tła, a także justowanie. Najlepiej można to ocenić na przykładzie książek. Każdy z nas na pewno miał w ręku książkę, która pomimo że była napisana w ciekawy sposób, była trudna w czytaniu. Powodem tego było złe formatowanie tekstu. Podobne błędy można nieświadomie powielać na swojej stronie. Konsekwencją tego będzie wysoki współczynnik odrzuceń strony, nawet mimo opublikowania na niej ciekawego artykułu. Co zrobić, aby nie popełnić takich błędów? Szczególnie na stronach, które muszą zawierać większą ilość tekstu – np. przedstawiają ofertę?
Ściana tekstu – czy jest jakaś alternatywa?
Być może mieliście w przeszłości do czynienia ze stroną www, na której opublikowana została „ściana tekstu”. Na pierwszy rzut oka można ją przyrównać do wyglądu ulotki farmaceutycznej. W takim przypadku niewiele nawet pomoże podział na akapity i oddzielanie ich nagłówkami H. Jednolicie długi blok zniechęca do czytania, a jednocześnie wywołuje uczucie znużenia. Jak temu zapobiec?
- Stronicowanie stron – to jedna z najprostszych i bardzo skutecznych metod, na poprawę komfortu czytania. Artykuł należy podzielić na kilka spójnych części, z których każda będzie umieszczona na osobnej stronie. Nawigacja pomiędzy nimi będzie następować za pomocą paginacji umieszczonej pod artykułem lub strzałek prawo / lewo. Jakie korzyści może dać stronicowanie długich artykułów? Nie zniechęca to czytelnika do czytania, pozwala ograniczyć konieczność scrollowania strony w dół, jest również pożądanym rozwiązaniem przy czytaniu artykułów na tabletach.
-
Nagłówki i zdjęcia – kolejna metoda na optyczne „odchudzenie” artykułu i jego urozmaicenie, to podział tekstu na sekcje. Stosować do tego należy podstawowe atrybuty, takie jak nagłówki H, zdjęcia IMG, a także cytaty lub tabele. Rozmieszczając je w proporcjonalnych odstępach, pokazujemy czytelnikowi atrakcyjność artykułu, który na niego czeka, dowodzimy również staranności, z jaką go przygotowaliśmy.
-
Podział na boxy – tekst akapitowy to nie jedyne rozwiązanie, które można zastosować na stronie. Ten sam tekst, pisany jednym ciągiem od góry do dołu, można rozbić na mniejsze sekcje i umieścić je w tzw. boxach. Pudełka o różnej wielkości i tle można układać niczym mozaikę, układając pomiędzy nimi zdjęcia i tabele. Boxy pozwalają w sposób bardzo ciekawy i intuicyjny zaprezentować dużą ilość informacji na stronie, ułatwiając czytelnikowi przyswajanie treści.
Jakie zalety ma podział tekstu na boxy?
Uważasz że dzielenie tekstu akapitowego na mniejsze fragmenty – pudełka, to niepotrzebna praca? Układanie z nich „mozaiki” na stronie zajmuje cenny czas i nie warto tego robić? Nic podobnego. Powodów by zdecydować się na taką inwestycję w wygląd contentu jest bardzo wiele. Każdy z nich prowadzi natomiast do tego, na czym najbardziej Ci zależy – sukcesu.
-
Łatwe czytanie wzrokowe – żyjemy w czasach, w których każdy ceni swój czas. Dlatego niewielu osobom będzie się chcieć czytać długi na kilka lub kilkanaście tysięcy elaborat. Natomiast podzielenie tekstu na akapity i umieszczenie ich w osobnych boxach, usprawnia szybkie czytanie wzrokowe. Jest to najlepsza metoda na wyłuskanie z tekstu tych informacji, które są najciekawsze dla czytelnika.
-
Przyjazność dla Google – niewątpliwą zaletą stosowania podziału tekstu na boxy, jest ułatwienie pracy robotom wyszukiwarek, indeksującym treści. Teksty umieszczone w pojedynczych boxach, mogą zawierać linki do innych pudełek, usprawniając tzw. linkowanie wewnętrzne.
-
Większa wartość contentu – stosując boxy, mamy znacznie więcej możliwości użycia cennych nagłówków H2 na stronie. Każdy box może być zatytułowany przez H2, dodatkowo można w nim umieścić wypunktowania, cytaty oraz dane strukturalne, widoczne w wynikach wyszukiwania.
-
Wyższa estetyka strony – ostatnim z ważnych powodów do tego, by stosować podział tekstu na boxy są względy estetyczne. Umiejętnie projektując podział tekstu w pudełkach, można uzyskać naprawdę atrakcyjny i współczesny wygląd każdej strony – czy to landing page, strony prezentującej ofertę produktu lub klasycznego artykułu na dowolny temat.